6 prostych tricków, jak nie przytyć w święta


Jeszcze chwila i będziemy mogli odetchnąć z ulgą – prezenty kupione i zapakowane, choinka ubrana, 12 potraw właśnie przygotowuje się w kuchni. A potem to już tylko spokój, cisza i trzy dni spotkań z najbliższymi i jedzenia, jedzenia, jedzenia. Wiele osób, które na co dzień stosują dietę z obawą patrzy na święta, jako na czas, kiedy pokus jest więcej niż zwykle. Boją się, że zaprzepaszczą efekty swoich wyrzeczeń, jednak z drugiej strony czy nie warto odpuścić raz na jakiś czas i skusić się na sernik domowej roboty czy porcję pysznej kutii? Spieszymy z odpowiedzią – warto. Święta przecież są raz do roku :) Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, z tego, że mimo wszystko warto również utrzymać efekt ćwiczeń i diety, szczególnie jeśli były ich utrzymanie stanowiło spore wyzwanie dla naszej silnej woli.
Dlatego dietetyk Klinika Estetica przygotował kilka prostych tricków, które pozwolą Wam w pełni rozkoszować się świętami, bez strachu przed późniejszym stawaniem na wagę.

1.    Najedzenie się to nie obżarstwo
 
Niestety, przy wigilijnym stole często pokutuje przekonanie, że jeśli nie najemy się do oporu i nie spróbujemy każdej z potraw w normalnej porcji, to świętowanie się nie liczy. Tymczasem powiedzmy sobie szczerze – przejedzenie i kosztowanie kolejnych kawałków ciasta, żeby nikogo nie urazić, jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre. Nawet jeśli po 3 dniach permanentnego jedzenia nie będziesz czuć się szczególnie źle, to pamiętaj, że Twój organizm będzie wracał do siebie dużo dłużej. Musi odłożyć nadmiar tłuszczów, cukrów i tego wszystkiego, w co obfitują świąteczne potrawy. Dlatego jedz powoli, z umiarem i z głową. Żuj powoli i delektuj się smakiem potraw, szybko poczujesz sytość i zobaczysz, że wcale nie masz ochoty na dokładki

2.    Zacznij od białka
 
Uginający się od jedzenia stół wigilijny ma też swoje dobre strony – masz pełną dowolność wybieraniu kolejności potraw. Zacznij więc od potraw o niskiej zawartości tłuszczu i bogatych w białko, takich jak ryba (niesmażona!) czy chude mięso i wypełnij talerz warzywami.  Białko najszybciej daje uczucie sytości, zanim więc dotrzesz do bardziej ciężkostrawnych potraw, zdążysz nasycić pierwszy głód i zjesz ich po prostu mniej.

3.    Wybieraj naprawdę wyjątkowe potrawy

Święta Bożego Narodzenia mają to do siebie, że obfitują w zupełnie wyjątkowe smaki. Zupa rybna, karp czy uszka to uczta dla podniebienia, na którą czekamy w zasadzie cały rok. Dlatego skup się na tych potrawach, których nie jemy na co dzień i które stanowią kwintesencje świątecznej atmosfery. W ziemniakach, kluskach czy sałatce jarzynowej naprawdę nie ma nic wyjątkowego, możesz je zjeść w dowolnym momencie w ciągu roku. Dzięki takiemu podejściu do sprawy, nie będziesz miała wrażenia, że coś Cię omija, a święta będą wyjątkowe jak zawsze.

4.    Włącz się w przygotowanie potraw
 
Jeśli wybierasz się na święta do rodziny, zaproponuj, że przygotujesz jedną bądź kilka potraw. Dzięki temu będziesz miała swój wkład w świąteczne przygotowania zachowując przy tym pełną kontrolę nad składem chociaż części menu. Oczywiście są potrawy, których nie da się odchudzić, i w których recepturę koniecznie musi być wpisana tona masła, jednak jest ich zdecydowanie niewiele. W większości przypadków nadmiar tłuszczów czy cukrów dla się z powodzeniem zastąpić mniej kalorycznymi odpowiednikami.

5.    Nie zapominaj o wodzie
 
Wiele osób podczas świąt zapomina o odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów. Warto trzymać się przyzwyczajeń i wypijać przynajmniej tyle co zazwyczaj, a w przypadku spożywania alkoholu, jeszcze więcej. Woda nie tylko wypełnia żołądek dając uczucie sytości, ale przede wszystkim usprawnia proces trawienia i wspiera funkcjonowanie organizmu. Pamiętaj, że wodę z powodzeniem mogą zastąpić herbatki ziołowe, szczególnie takie, które mają dobroczynny wpływ na układ trawienny. 

6.    Nie wchodź na wagę :)
 
Nie do końca wiadomo z czego to wynika, ale istnieje całkiem spora grupa ludzi, która zaraz po wigilijnej kolacji pędzi, żeby wskoczyć na wagę i na własne oczy przekonać się ile zjadła. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, odpuść. Bądź dla siebie łaskawa i przede wszystkim świętuj, dobrze się baw i spędzaj wyjątkowy czas z rodziną. Nawet jeśli pofolgujesz sobie za bardzo, pamiętaj, że już za chwilę Nowy Rok, a z nim jeszcze więcej motywacji i chęci do diety i ćwiczeń.

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Klinikaestetica Blog , Blogger