Nie taki botoks straszny jak go malują – największe mity na temat toksyny botulinowej


O botoksie najczęściej słyszy się w kontekście hollywoodzkich gwiazd, u których sokole oko fotoreporterów i paparazzich wypatrzyło tzw. zamrożoną twarz. Tymczasem większość pojawiających się w Internecie mitów na temat botoksu, to bzdury kompletnie wyssane z palca. Niemniej, tyle wystarczyło, by wiele osób wciąż bało się  zrobić zabieg i zwiększyć komfort swojego życia. Obalamy dziś kilka najpopularniejszych mitów na temat botoksu i rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
1.       Zastrzyki z botoxu są niezwykle bolesneMIT
Zabieg nie jest całkowicie bezbolesny, ponieważ substancję podaje się domięśniowo za pomocą igły. Jednak nakłucie wykonywane jest za pomocą bardzo cienkiej igły, a sam moment wbicia w skórę nie powoduje bólu a jedynie niewielki dyskomfort. Zabieg nie powoduje ani opuchnięć ani obrzęków, możliwe jest wystąpienie niewielkich siniaków, które znikają w ciągu kilku dni.

2.       Botox można wykonywać tylko do 50/60/70 – MIT

Nie istnieje ani górna, ani dolna granica podawania botoksu, choć z oczywistych względów pacjenci poniżej 18. roku życia będą potrzebowali zgody rodziców, no i ta grupa będzie stanowiła zaledwie niewielki odsetek decydujących się na zabieg. Niemniej, co jakiś czas pojawiają się doniesienia o tym, że zabieg ostrzykiwania zmarszczek toksyną botulinową jest niebezpieczny po przekroczeniu któregoś z wyżej wspomnianych progów wiekowych. Jest to mit, powielany niestety wielokrotnie na forach internetowych czy grupach dyskusyjnych. O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, botoks można zastosować u każdego.

3.       Botoks odpowiada za usta – pontony i kości policzkowe jak u kosmity -  MIT

To jeden z najczęściej powielanych i najgłębiej zakorzenionych mitów na temat botoksu. Bardzo często, szczególnie w artykułach na portalach plotkarskich obwinia się nadmierne stosowanie botoksu o nienaturalny i karykaturalny wygląd niektórych celebrytek. Tymczasem za kuriozalny efekt w ogóle nie odpowiada toksyna botulinowa, a wypełniacze stosowane w zbyt dużej ilości na wyraźne życzenie pacjentki. Wykonując zabieg ostrzykiwania zmarszczek botoksem w renomowanej klinice, nie ma ryzyka powstania ani ogromnych ust, ani tym bardziej napompowanych policzków.

4.       Stosowanie botoksu w nieunikniony sposób prowadzi do powstania efektu „zamrożonej twarzy” – MIT
 
Jakiś czas temu już pisaliśmy, że w botoksie nie chodzi o to, by za pomocą jednego zastrzyku unieruchomić całą twarz. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest wybiórczo, po zebraniu pełnego wywiadu i ustaleniu oczekiwań pacjentów. Botoks zostaje podany jedynie w te miejsca, które wymagają korekty np. kurze łapki czy lwia zmarszczka. Przypadki, w których doszło do porażenia nerwów twarzy czy wystąpił efekt maski zdarzają się niezwykle rzadko i są ewidentnym błędów w sztuce lekarskiej. Takie przypadki zasadniczo nie zdarzają się w renomowanych klinikach. Dlatego tak ważne jest, by decydując się na zabieg, wybrać klinikę medycyny estetycznej, która nie tylko cieszy się renomą, ale także zatrudnia wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę.

5.       Stosowanie botoksu jest niebezpieczne – MIT

Ten mit nierozerwalnie wiąże się z dwoma poprzednimi i wynika bezpośrednio z przypadków, w którym myli się tę substancję w wypełniaczami oraz gdy botoks wstrzykiwany jest przez nieuprawnioną bądź niedoświadczoną osobę. Warto wiedzieć, że botoks z powodzeniem stosowany jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w okulistyce i neurologii. Botoks podawany przez dermatologa w uznanych klinikach medycyny estetycznej sprowadzany jest z pewnego źródła, co gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo. Jeśli jednak znajdziesz ofertę kupna botoksu na aukcji internetowej i lekarza, który go wstrzyknie – wówczas owszem, botoks może być niebezpieczny.

Jak widać większość mitów na temat botoksu powstaje głównie z niewiedzy i powielanych w Internecie opinii bez pokrycia. Jeśli chciałabyś spróbować botoksu, jednak wciąż się wahasz, poszukaj kliniki medycyny estetycznej, która może poszczycić się nieposzlakowaną opinią, i której personel rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Klinikaestetica Blog , Blogger