Najpopularniejsze choroby skóry głowy





Choroby skóry głowy i wynikające z nich problemy z włosami, to wciąż wstydliwy i krępujący problem. Tymczasem, dotykają one dużo większej liczby osób, niż mogłoby się wydawać. Niestety, choroby skóry głowy i włosów, wciąż jeszcze głównie kojarzą się z problemami natury kosmetycznej, z którymi mógłby sobie poradzić pierwszy lepszy szampon z drogerii czy apteki. Tymczasem, borykając się ze zmianami i towarzyszącymi im nieprzyjemnymi objawami i nie lecząc ich u specjalisty, fundujemy sobie coś więcej niż konsekwencje zdrowotne – obniżenie nastroju, brak pewności siebie i nieatrakcyjny wygląd. Warto wiedzieć, że skóra głowy jest nietypowym obszarem, na którym znajduje się bardzo duża ilość receptorów i który szybko produkuje serum. Warto jednak wspomnieć, że to miejsce jest wciąż integralną częścią ciała i jakiekolwiek problemy je dotykają, powinny być konsultowane ze specjalistą.






Łupież

To chyba najczęściej kojarzona z włosami przypadłość. Najczęściej powodowany jest odwodnieniem, drażniącymi czynnikami chemicznymi czy niewłaściwą pielęgnacją. Nie można się nim zarazić i trycholog powinien bez problemu sobie z nim poradzić. Leczenie polega głównie na określeniu skali problemu i wdrożeniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych aplikowanych bezpośrednio na skórę głowy, takich jak tonik, lotion i szampon. Niekiedy pomocny może okazać się peeling oczyszczający, który zmiękcza i złuszcza zrogowaciały naskórek oraz nawilża skórę. 

Wypadanie

Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele różnych przyczyn takich jak osłabienie organizmu, wspomniany już łojotok czy nieprawidłowy cykl życia włosów. Głównym zadaniem trychologa w takiej sytuacji jest zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jest to o tyle ważne, że nieleczone wypadnie włosów może skończyć się łysieniem i ich nieodwracalną utratą. W przypadku nadmiernego wypadania włosów, po ustaleniu przyczyny najskuteczniejsze efekty uzyskuje się za pomocą karboksyterapii i mezoterapii osoczem bogatopłytkowym pacjenta. Dodatkowo przepisywane są odpowiednie preparaty mające poprawić skuteczność zastosowanych wcześniej metod, które stosowane zgodnie z zaleceniem trychologa są w stanie całkowicie wyeliminować problem. 

Przetłuszczanie

Zwane inaczej łojotokiem, występuje gdy gruczoły łojowe mają tendencję koprodukowania nadmiaru sebum. Wyregulowanie działania pracy gruczołów do optymalnej produkcji, eliminuje problem przetłuszczania. Łojotok najczęściej objawia się jako czerwonawe plamy, pokryte łuskami lub jako białe płaty skóry przypominające łupież. Łojotok często jest zresztą z łojotokiem mylony, ponieważ tłusta nagromadzona tłusta warstwa sebum zaczyna się obłuszczać, skutkiem czego uznawana jest za suchą. Łojotok, poza względami estetycznymi jest też jedną z głównych (około 70% przypadków) przyczyn wypadania włosów. O ile nie występują dodatkowe problemy, które diagnozuje się w badaniu trychologicznym, wyeliminowane łojotoku rozwiązuje kwestię nadmiernego wypadania włosów.  Leczenie zakłada stosowanie preparatów na bazie kwasów owocowych, cynku i kwasu salicylowego, które dzięki swojemu działaniu enzymatycznemu rozpuszczają nadmiar sebum i pomagają regulować pracę gruczołów łojowych.

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry i paznokci, polegająca na ich nadmiernym rogowaceniu i powstawaniu swędzących, nieestetycznych wykwitów. Choroba może przebiegać łagodnie i obejmować niewielki obszar ciała, może również przebiegać w sposób ostry i na znacznej powierzchni, co stanowi ogromny dyskomfort dla pacjenta. Nie istnieje skuteczny lek na łuszczycę, dlatego leczenie polega głównie na usuwaniu zrogowaciałej tkanki i spowolnieniu jej narastania. W przypadku łagodnej formy zwykle skuteczne okazuje się stosowanie peelingów na bazie kwasu salicylowego lub kremów steroidowych zmniejszających stan zapalny i związany z nim dyskomfort.
W przypadku dużych zmian często konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego oraz stosowanie nawilżających kremów i balsamów oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu złuszczania naskórka poprzez peelingi i szampony.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Klinikaestetica Blog , Blogger